Följ oss på Facebook
TPA-inloggning  |  In English  
 
Alfabetas blogg skrivs den här veckan av Cilla Nergårdh. Här berättar vi vad som är på gång och vad ni ska hålla utkik efter.
Arkiv 2011
augusti (1 st)
Arkiv 2010
september (1 st)
augusti (1 st)
juli (1 st)
juni (4 st)
maj (1 st)
mars (3 st)
januari (3 st)
Arkiv 2009
december (3 st)

Sommarläsning

Publicerad 2010-07-02 15:05

På sommaren brukar jag - precis som de flesta andra förläggare - passa på att läsa sånt som inte är manus och böcker från det egna förlaget. För mig brukar det ta ungefär två veckor innan huvudet känns rensat från alla tankar kring berättarteknik och gestaltning och suget efter att läsa annat än jobb dyker upp. I år hoppas jag att jag ska hinna läsa det här:

1. Lars Norén - En dramatikers dagbok, för den skäms jag lite över att jag inte läst. Och så verkar den grymt suggestiv genom sitt upprepande av vardagena alla små triviala detaljer.

2. Yukio Mishima - Den gyllene paviljongens tempel, eftersom jag gillar japansk litteratur och Lind&Co's kvalitetsutgivning. Två flugor i en smäll, så att säga.

3. Cormac McCarthy - Blood Meridian, favoritförfattare!

4. Karin Johannisson - Melankoliska rum. För att hon är en av få forskare som kan levandegöra sitt ämne - i det här fallet medicinhistoria.

5. Elisabeth Svalin Gunnarsson - Dahlior. Underbar växt har fått en vacker bok. Dags att våga sig på att odla dahlior, helt enkelt.

Och så är det den där högen av engelskspråkiga böcker som jag inte kan nämna. För om någon av dem är så bra som jag hoppas kan jag ju inte berätta det här - kanske vill jag översätta och ge ut boken här i Sverige.

Trevlig boksommar!

Permalänk: