Följ oss på Facebook
In English  
 

Kusinerna Karlsson : Pappor och pirater

Text: Katarina Mazetti, Bild: Gunilla Hagström

Kusinerna Karlsson : Pappor och pirater
ISBN: 9789150117219
Formgivare: Frida Axiö
Bandtyp: Inbunden
Antal sidor: 142
Utgivningsår: 2015
Språk: Svenska
Lagerstatus: Finns i lager
Högupplöst omslagsbild
Moderna femböcker!
Pris: 145 kr
I den sjätte boken om Kusinerna Karlsson följer vi med på ett spännande vinteräventyr i skärgårdsmiljö. Precis som i Katarina Mazettis tidigare böcker blandas humor med härlig mysrys - det här är spännande feelgood för riktigt bokslukare.

Moster Frida har hamnat på sjukhus med ett brutet ben och eftersom det är lov ska kusinerna vara på ön och ta hand om hennes häst, Gervir, några dagar tills Frida är tillbaka igen.
Men vad är det för ljussken som kommer från lotstornet? Och de mystiska fotspåren i snön? Frågorna hopar sig och kusinerna bestämmer sig för att ta reda på det när de plötsligt står öga mot öga med en pirat!

Böckerna om Kusinerna Karlsson är storsäljare även i Frankrike och Tyskland.

KATARINA MAZETTI har en diger lista av böcker bakom sig. Allt från bilderboken "Här kommer tjocka släkten" (med bilder av Gunna Grähs), kapitelböcker och ungdomsböcker till romansuccéerna "Grabben i graven bredvid" och "Berättelser för till- och frånskilda".
Dela
Alfabeta Bokförlag, Fiskargatan 8, 116 20 Stockholm, Tel: 08-714 36 30, info@alfabeta.se
Information om cookies på alfabeta.se